právě sleduji:
Neko samurai 2
Secret garden
Ghost writer
...a další...

Šin'iči Hoši: Hej, polez ven! (Ói, dete kói) [video]

23. února 2010 v 23:45 | Gitík |  Anime
Animovaná adaptace známé povídky z pera japonského spisovatele Šin'iči Hošiho, který proslul jako velmistr proklatě krátké povídky.

Hej, polez ven! (Ói, dete kói)


Šin'iči HOŠI

星 新一 (Hoshi Shin'ichi)

(1926 - 1997)


První asociace, která člověka napadne (tedy za předpokladu, že s vámi Japonsko už trochu tříská, ale jeho dílo se vám dostane do rukou poprvé):

Cože Hoši? To si fakt říkal "pan Hvězda"?!
Ne, neříkal. On se tak prostě jmenoval. Už se tak narodil. Ach, ano, zvedne ukazováček někdo o krapítek moudřejší: "Víš, tou hvězdou se stal hned vzápětí. V literatuře..."
Kývám, jako že ano, že to je přece samozřejmé. Ale dokud si ho nepřečtu, nechápu proč. Hlavně protože celou tu dobu dumám, jestli si ze mne ten vtipálek nedělal legraci. A jestli si z nás obou náhodou nakrásně nevystřelil ten slavný pan Hoši-Hvězda. Protože pokud by se nám tenhle pán někde na hřbitově chechtal až se za břicho popadal, odpočívajíc pohodlně pod náhrobním kamenem, pak to byla příhoda přesně jako vystřižená z jeho díla.
Přísahám, že Hoši leží pod náhrobkem vytesaným z kvalitní žuly se zrnky fantastiky, žilkami překvapivé pointy, která občas člověku vyrazí dech. Žilkami, ve kterých proudí špetka osobitého, lehce načernalého, humoru - a tu a tam se zaleskne ostrý hrot sarkasmu.
Tak přesně takový je tenhle pan Hoši. Někdy ano, někdy ne. Nikdy nevíte. Jen jedno je jisté. Vždycky, když na něj narazíte, budete mít zaručeně na jazyku zvolání: "COŽE?! To snad ne..." a nakonec se začnete velice vědoucně usmívat, protože vás něco vzdáleného osvítí. Protože hoši, znamená přece hvězda...

Šin'iči Hoši dnes patří k předním osobnostem japonské literatury, jako jeden z praotců fantastiky položil základy moderní japonské vědecko-fantastické literatury.
Těžištěm jeho tvorby jsou krátké povídky. Rád psával velice krátké povídky v rozsahu několika stránek, kterých má kontě zhruba přes 1 000. Ač tyto mikropovídky, neboli japonsky šóto-šóto (anglicky překládané jako short-short stories) nejsou ani zdaleka jediným literárním útvarem, kterému se v životě věnoval, proslavil se právě v tomto svébytném oboru.
Jeho povídky jsou velice čtivé, příběhy neuvěřitelně různorodé. Jejich společným jmenovatelem pak je, že dokáží člověka zaujmout a podchytnout hlubší myšlenku. Dokonce i na tak malém (vsutku extrémně minimalistickém) prostoru, kterým jim je dopřán.profil autora:
iliteratura.cz (česky, podrobné představení autora a rozbor díla)
LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi (česky, přehled českých překladů)
----
wikipedia (eng): Shinichi Hoshi (viz související odkazy)


Povídka "Hej, polez ven!" patří k mým oblíbeným. Náměť je ve své podstatě velice prostý, maličká nedůležitá drobnost z běžného života. A vidíte, co s lidmi udělá jedna taková docela obyčejná díra...
Hoši předvedl perfektní analýzu zažitých stereotypů lidského chování, která je nám důvěrně známa. Najdeme díru, chvíli ji zkoumáme a pak zjistíme, že je bezedná. A že se do ní dá hodit spousta věcí, což nám podnikavé dřevené loutky odhalují s typicky osobitým (lehce černým) humorem. Studie lidského chování vyústí v čirý sarkasmus a zjištění, že progresivní zpracování odpadů je zaručeným tajemstvím budoucí prosperity lidstva, ale dost možná i jeho zhoubou.
Snadno srozumitelné poselství rozluštíme i beze slov.
Nejdřív přece křičel: Héj, polez ven!
Pak hodil kámen.
A pak...
Další užitečné informace (český překlad):
Hej, polez ven! (Ói, dete kói), překl. Hana Kotlářová, Světová literatura (Praha), roč. 31, 1986, č.6, s.140-142. -též Ikarie XB-1 (Praha), 1986, s.12-13, fanzin. - též Zápisník (Praha), roč. 31, 1987, č.4, s.49-50

V případě, že by někdo chtěl pátrat po anglickém překladu, dělat ramena na své anglicky mluvící kamarády (či prostě být zlý otaku a rozsekat maturitní komisi něčím slavným a docela anglicky literárním, co oni zaručeně neznají - ačkoliv by prokazatelně měli), pak požadovaná identifikace zní:
Shinichi Hoshi: "Ooi, Dete-Kooi" (Hey, Come on Out), 1978
knihy (sbírky povídek) téhož autora - vyšlo v češtině:

Zajímavost:
Hoši ve světě anime I. - adaptace
Výše uvedená krátkometrážka, která stojí na hraně mezi stop-motion a klasicky chápanou japonskou animací (přijde na to, co do anime vlastně všechno strkáte), byla odvysílána na stanici NHK v rámci celé série věnované adapatcím Hošiho povídek (ANN: Hoshi Shinichi's Short Shorts).
Plnohodnotné Hoši anime ale prokazatelně existuje, jedná se o titul Kimagure Robot (The Capricious Robot, 2004) z produkce Studia 4°C.


Hoši ve světě anime II. - širší souvislosti
Hoši byl současníkem a kamarádem jistého legedárního pána, kterého jistě dobře znáte. Osamu TEZUKA. I v případě, že vám to jméno zrovna nic moc neříká, tak tohole pána zaručeně znáte, aniž o tom sami víte. Jednak protože je to japonský Walt Disney, pratec anime a otec mangy. Ale to je znalost pro šprťáky, co rádi dělají ramena na méněcenné zelenáče. To vědět nemusíte. Dokonce ani to, že jeho Fénix, byl přeložen i do esperanta.

Ona ho totiž zná a bezpečně pozná i vaše babička, která vůbec anglicky neumí, na české titulky dávno nevidí a vůbec, to víte, oči a uši jí už moc neslouží. Jenže, kdykoliv vám nakoukne přes rameno na monitor počítače, zavětří špetíček mangy nebo anime - a okamžitě položí klasickou (zákeřnou) a velice udivenou otázku: Hele, a proč tam mají tak velký kukadla? Jako talíře... hehe.
A vy zajede hlouběji do židle a vzdychnete: "Protože Osamu Tezuka..."
Protože dál to bude ještě na dlouho. Ale on za to může. Fakticky.

Z tvorby Osamu Tezuky (jo, hádejte, na co zrovna koukám XD) bych v souvislosti ráda jmenovala experimentální krátkometrážku "Jumping", která mi svým pojetím i gradovanou pointou Hošiho mikropovídky velmi připomíná. (edit: článek zde)

Bonusový materiál na závěr - Hoši v anime, Hoši jako inspirace

The Hole (Díra)
- studentský projekt (Tao-Tao)

---
P.S.
Ten robotek je prostě ultraroztomilý. A já pořád, co mi to tak připomínalo :D A ta díra má kolem sebe divnou gravitaci anti-gravitaci.

P.P.S: Slečna Gitík právě dokončila pokus o údajnou recenzi na animované dílo o stopáži necelé čtyři minuty. A má pocit, že pořád ještě něco nestihla to doříct. XD
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
---