právě sleduji:
Neko samurai 2
Secret garden
Ghost writer
...a další...

Ze zákulisí překladu: JIN - EP1 / první pomoc

4. listopadu 2009 v 18:42 | Gitík |  Ze zákulisí překladu

Tohle člověka asi napadne ze všeho nejdříve.
Určeno těm, co už první epizodu viděli a nepobrali...


Nepobrali. Hezky řečeno, že?
Vážně to považuji za důležitou informaci.
Tedy až po *co sakra asi tak znamenají ty odboné lékařské pindy* a jestli fakt ta slečna Gitík nekecá, když mi tady tvrdí, že překládá podle obrázků, anglické Wiki a českého online Atlasu patologie. Ano, to poslední taky vážně existuje. Moc hezké počteníčko.

Ty lékařské pindy si najdete vcelku snadno i na Wikipedii, což ty aktivnější už jistě napadlo. Nebo Seznam slovníku. Blbuvzdorně to vysvětlím někdy v příštím článku, protože napsat to tak, aby tomu rozuměl i člověk bez samých jedniček z biologie je makačka.

Zasloužíme si podrobný výklad toho, proč ti lékaři zírají na ten šedý flek jako na svatý obrázek... a co to všechno znamená a proč.
Není sice nezbytně nutné pro pochopení děje...
Ale to byste pak přišli o tu moji patologii, která je fakt lahůdka.

Slovníček:

epidural hematoma - epidurální hematom, laicky řečeno "vnitřní krvácení v lebce, čili máme problém a musí to pryč" - což jsme viděli názorně

pineal gland - šišinka neboli epifýza, jasnačka, na TOHLE už jsem se Heiwa ptala a nevím, jestli se mi bojí odpovědět, nestíhají nebo zatloukají. Mám kvůli šišince špatné svědomí, že je otravuju s blbostma.... a vynasnažím se to napříště nedělat a nebrzdit je v práci.
Budu si opakovat patologie je sexy.
Psát někomu, kdo bude asi rodilý mluvčí a přeptávat se, zda umí svůj vlastní jazyk je... ortlé. Přinejmenším, když v té otázce asi vynecháte polovinu potřebných a/an/ the... a píšete jim jenom kvůli hloupému chybějícímu písmenku "A." A chcete po nich ještě v duchu strašně rychle další epizodu. Na závěr se pak drze podepíšete zhruba asi nějak tak, že "Milujete JIN, milujete Heiwa a omlouváte se strašně moc, že rušíte ale - že je FEEDBACK důležitý!!!
To bude národní ostuda, takového stalkera...
...byste možná radši odstřelili. Ale třeba jim to udělá radost a odpoví. Šišinku přece poznám bezpečně už jen podle obrázku, protože tak blbé jméno se nedá zapomenout a v biole jsou žlázy s vnitřní sekrecí jinak děsná nuda XDDDD

craniotomy - kraniotomie, operativní otevření lebky (vrtačkou nebo něčím, co je po ruce. Ehm, ehm. Nezapomenout povařit do měkka. Nezvat řemeslníky na práci. Tohle doma radši nezkoušejte...)

Korori - cholera, nemoc, na kterou se například umíralo i v Zámku a podzámčí, ale zdaleka né tak zajímavě (B. Němcová, hele ona povinná četba k něčemu bude). Všimnout si prosím japonské výslovnosti, jak pěkně dramaticky to zní...
- co je ta nemoc zač, jsme viděli názorně a všechno, co bylo řečeno / viděno o léčení byla pravda pravdoucí, kam až mé znalosti sahají

OCR je zkratka u nás známější ve smyslu počítačové rozpoznávání znaků XD ale to je detail, Jin to říká správně a fungovala by. A proto v přesně zhruba dobu děje seriálu řádila cholera coby pandemie hlavně v Evropě a Afice, nikoliv v Edu a přilehlých asijských státech. Pěkné, což?

brain stem - mozkový kmen (prověřeno),
- část mozku, ona je taková špatně zvenku dostupná a hodně důležitá, protože tvoří jeden funkční celek (zajišťuje základní životní funkce a reflexy)
to co se při operaci porouchalo (tamtou odvážnou chirurgickou cestou dovnitř) byl mozeček, neboli malý mozek - cerebellum způsobuje totiž motání opilců a je mozkovým centrem pro motoriku člověka. Jakmile je mozeček porušen, ztrácí člověk schopnost ovládat svou motoriku = nepohne svou vůlí ani jediným svalem = vegetativní stav. Proč takový člověk neumře vysvětlím později v lekci o o svalstvu, pokud má někdo zájem)

hydro-amalgamate ... no na to jsem se taky Heiwa ptala s tou šišinkou, že u nás pro to asi nemáme normální slovo, cože to asi tak znamená...
v zásadě jde o to, že máte-li v hlavě tvořící se hematom, houfuje se pěkně krev a další přítomné tělní tekutiny, co tam dohromady pak dělají nějaké ZLO. A sdružování v to ZLO je význam tohohle slova. Hmm, něco jako sraženina tekutiny. Atlas patologie říká, že při hematomu vznikají "kolekce krve" ale nevím, jestli je to zcela jasně pochopitelné a představitelné. S opravou zubů nemá tenhle amalgamát nic společného, což mi dělalo velké problémy napoprvé pochopit. Bludišťák za nehorší slovo!

změny vyhrazeny, doplním odkazy a externí zdroje, toto je pracovní verze
- ale proč ji sušit doma, že jo... ( dotazy jsou vítány)

Příště uvidíte (zaslouží si vlastní článek):

sensei - dvojediný význam všeobecně známéno oslovení, výklad významu jeho významu v JIN
(To nebude nic objevného, ale hezká drobnůstka to je, překvapivě důležitá pro pochopení na vyšší jazykové úrovni. Dávejte si na to slovo prostě víc pozor, je zajímavé.)

No pak také časem začneme společně podezírat autora předlohy z akutní geniality, tomu se budu taktéž věnovat podrobněji (např.)

jazykový koutek:
JIN- DŽIN a proč nám to tak povědomě zní
- což má samozřejmě taky skrytý význam

historický koutek:
do jaké doby nám to vlastně hlavní hrdina spadl a proč to asi dějepisně vzato nebyla žádná náhoda
- což má samozřejmě taky skrytý význam

Na celém dorama je dosti vzrušující jistá zvláštnost. Všechno funguje a všechno je reálně dosažitelné a proveditelné, až tedy na cestovní kancelář Formalínka v láku. Klidně zahoďte učebnice a učte se historické reálie a medicínu z televize.
Jojo, složení toho láku je taky zajímavé, vodný rotok methanolu, jestli podle názvu už chemicky kapíro CO to je - a že se taky třeba z chemicky stejné látky vyrábí v Japonsku porcelán. No - věřili byste tomu?!
 


Komentáře

1 Alexis Alexis | Web | 5. listopadu 2009 v 14:23 | Reagovat

Ahoj tak toto je fakt super .fakt ma to dost pobavilo . :-D

2 Gitík Gitík | Web | 5. listopadu 2009 v 15:33 | Reagovat

[1]: jsem ráda, že se ti tu líbí. JIN je prostě super věc, do které se dá pořád vrtat a nalézat neuvěřitelné věci. Čímž se taky vysvětluje, proč jsem tak pomalá... no však ještě uvidíš  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
---